Test internetových prohlížečů

18. února 2007 v 17:45 | Toky2 |  Internet a vše kolem
Testoval jsem mé stránky na různých prohlížečích a ne na každém dopadl dobře. I když musím říct, že každý prohlížeč je zobrazil správně, kromě IE5, objevovaly se většinou problémy s písmem. Tento průzkum jsem dělal jen ze zvědavosti a možná i z důvodu, abych si obkoukal konkurenční prohlížeče a vybral si ten, co mi nejlépe sedne.

Internet Explorer 5

Tento prohlížeč je hodně starý, takže není divu, že můj blog dobře nezobrazuje. V záhlaví na pravé části nad hlavním menu dělá šedé prázdné pole. Místo tohoto pole má pořád být obrázek ze záhlaví. Dále pole pro zadávání komentářů je větší než maximální šířka hlavní části stránek (kde se nachází text) a menu se o tento rozdíl posune směrem doprava a oddělí se tak od stránek. Tudíž se celý web trochu rozpadne.


Tento též starý, ale ještě pořád používaný prohlížeč je na tom už o něco lépe. Stránku zobrazuje dobře tak jak má být. Není co dodat.


Nově vydaná verze prohlížeč od firmy Microsoft zobrazuje stránku nejen bobře, ale také ji dává hezčí a uhlazenější písmo než třeba Mozilla FireFox 2. V podání IE7 se mi blog nejvíce líbil.


Zobrazuje sice stránky dobře bez nějakého rozpadnutí, všude všechno dobře sedí na svém místě, jenže písmo ukazuje menší a v části vyhledávače, kde je menší font se písmo trochu rozpadne a je hůř čitelnější. Je zde potřeba si pohrát s nastavením písma.


Je na tom podobně jako FireFox 2, jen lépe zobrazuje fonty. Momentálně mi Opera nejede, hází to chybu při spuštění, kde je napsáno anglicky Error initializing Opera a na fóru s podporou mi moc nepomohli. Takže místo defaultního prohlížeče obsadil opět FireFox.


Tento už méně používaný prohlížeč stránky zobrazuje naprosto stejně jako FireFox, protože běží na jádru Gecko. Font je malý, hranatý a při velmi malém písmu je téměř nečitelný. Prohlížeč je schopný běžet i na jádře MSIE (Internet Explorer), ale to jsem už nezkoušel. Předpokládám že velký rozdíl mezi IE a NB8 nebude.


Prohlížeč SeaMonkey jede na jádře Gecko a je od stejné firmy jako FireFox. Takže stránky zobrazuje naprosto stejně jako ForeFox. Stejný případ s malým a rozpadlým fontem.

Je ještě spoustu dalších prohlížečů webových stránek, ale nemá smysl je všechny instalovat a testovat, protože mají velmi malý podíl používání na internetu. Takže prohlížeče jako Maxthon, 32bit WebBrowser, AmiWeb, Fast Browser, NeoPlanet, Smart Explorer, AOL Explorer, Avant Browser, Epiphany, Galeon, Camino, K-Meleon, Flock, SkipStone, Konqueror, Safari, OmniWeb, Arachne, Dillo a Links2 nemá opravdu smysl studovat. Hlavně protože jich je hodně pro operační systém Linux.
A který prohlížeč bych doporučil? I přes trochu nepovedené uživatelské rozhraní se mi líbí nový Internet Explorer 7 z dílny Microsoft. Poté bych doporučil Operu, nebo jednodušší FireFox.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Který prohlížeč používáte?

IE 8 3.6% (6)
IE 7 12% (20)
IE 6 4.8% (8)
Opera 20.4% (34)
FireFox 44.3% (74)
Netscape 2.4% (4)
Jiný 12.6% (21)

Komentáře

1 Rsa Viper | 18. února 2007 v 22:16 | Reagovat

IE 7 a Firefox 2 mojí stránku zobrazují stejně

2 Toky2 | E-mail | Web | 19. února 2007 v 16:40 | Reagovat

Podívej se prosím na mou stránku přes oba prohlížeče jestli ti to dělá to co já popisuji. Jestli uvidíš změny ve fontech.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama