Mars spousta tváří – Byla voda opravdu na Marsu?

28. listopadu 2008 v 16:06 | Toky2 |  UFO, záhady, přírodní úkazy, nadpřirozeno, vesmír

mars gif
Přemýšleli jste někdy o tom, jestli byl na Marsu život? A je pravda, že rudá planeta měla řeky, jezera, ba i moře? Právě na tyto otázky se snažili vědci odpovědět, když vyslali sondy na Mars. Tak vznikly dvě odvážné teorie. První teorie tvrdí, že po celém Marsu byly velké řeky a jezera. Na povrchu planety se nacházejí velké plochy pokryté jílovitým materiálem, který mohl vzniknout jen působením vody. Všechny důkazy po vodě byly dlouhou dobu pohřbeny pod lávovými nánosy ze sopek, ale časem se jejich pozůstatky dostaly na povrch bombardováním meteoritů. Jejich dopad vymrštil z hlubin Marsu látky a minerály, které se vyskytují jen na místech, kde je, nebo byla voda.
Mars

Voda s sebou nese otázku života. Mohl na Marsu být život, jestliže se tam nacházela i voda? Výzkum se má zaměřit na místa, v kterých se voda držela dlouhodobě. Má zjistit, jestli se tam nevyskytují pozůstatky po organickém životě.
Druhá teorie se snaží zodpovědět dobu, po jakou na Marsu mohla voda téci. Podle rozložení jílovitých hornin v pradávných jezerech se mohla voda vyskytovat na povrchu planety více, jak tisíce let. Pro život, alespoň v nejjednodušší , elementární formě je to více, jak dostatečná doba. Nejpravděpodobnějším místem pro vznik života je, podle vědců, Jezero Crater, které kdysi bylo deltou řeky, v kterém byla stojatá voda.
animace marsu s vodou
Byla vyslovena zajímavá myšlenka, že voda byla i na Měsíci. Dokázaly to testy na vzorkách starých téměř 40 let. Nová technologie je schopná zjistit přítomnost vody v sopečném skle už tehdy, když na milion zkoumaných částic připadá jen 5 částic vody. Tato metoda je mnohem dokonalejší a přesnější, než všechny předchozí používané metody. V sopečném skle, přivezeném Apollo 15, bylo na jeden milion částic 46 částic vody. Toto by dokazovalo, že kdysi dávno byla v útrobách Měsíce voda. Při sopečných činnostech a díky malé gravitaci Měsíce (6x menší než na Zemi) se voda vypařila do vesmíru. Ale stále se doufá, že by zbytky vody mohly přetrvávat na dně velkých kráterů na odvrácené straně měsíce a na pólech. Koncem roku bude vypuštěna sonda LRO, která má provést experiment. Do povrchu Měsíce bude vystřeleno těleso a z vymrštěného materiálu se budou analyzovat stopy po vodě. Pokud se toto prokáže, podpoří to teorii o vzniku Měsíce před 4,5 miliardy let, a to, že vznikl kolizí velkého tělesa se Zemí.Měsíc Inspirováno podle článku z časopisu Plus 7 dní číslo 31.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ufonek | 24. prosince 2011 v 13:43 | Reagovat

Krásný, velmi souhrné,zajímavé atd.
I když tuto zprávu dlouho vím tak i přesto jsem se něco dozvěděla.Až budu trochu vetší tak se budu zabývat vesmírem(nesmírně zajímavý)! :-D  ;-)  :-)  8-)  :D O_O  O_O O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama